flickrlinkedin

Walka z marnowaniem żywności: kamień milowy

Henrietta Magyar

kierownik ds. relacji ze społecznością lokalną, Tesco Węgry

Podczas konferencji w Budapeszcie Tesco zadeklarowało, iż do 2020 roku wszystkie sklepy sieci w Europie Środkowej umożliwią organizacjom charytatywnym odbieranie nadwyżek żywności.

„Nie ma czasu do stracenia, nie ma żywności do stracenia” - jako pierwszy mówił o tym w ten sposób Dave Lewis, prezes Grupy Tesco, w trakcie swojej prezentacji na temat walki z marnowaniem żywności podczas Consumer Goods Forum w Kapsztadzie. Zapamiętałam to zdanie – bardzo mocno zwraca ono uwagę na jeden z największych społecznych i środowiskowych problemów współczesnego świata. Gdy Tesco postanowiło zorganizować swoją kolejną konferencję poświęconą problemowi marnowania żywności w Budapeszcie, było dla mnie dość oczywiste, że właśnie to hasło będzie motywem przewodnim spotkania.

Budapesztańska konferencja jest kamieniem milowym na naszej drodze naszej walki z problemem marnowania żywności. Zadeklarowaliśmy w jej trakcie chęć współpracy z władzami poszczególnych krajów i organizacjami pozarządowymi – by do 2020 roku wszystkie sklepy Tesco w Europie Środkowej mogły zaoferować lokalnym organizacjom charytatywnym nadwyżki żywności ze sklepów.  Podpisaliśmy w tym zakresie strategiczne porozumienie z przedstawicielami krajowych federacji banków żywności.

Nasz program przekazywania nadwyżek żywności bezpośrednio ze sklepów działa już w Polsce, w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. Aktualnie ponad 280 sklepów w Europie Środkowej przekazuje  nadwyżki produktów spożywczych do lokalnych banków żywności. Od rozpoczęcia programu, przekazaliśmy już ponad 5 tys. ton żywności  - to ekwiwalent niemal 13 milionów posiłków. Mamy ambitne plany rozszerzenia programu – by do końca roku żywność przekazywało ponad 340 sklepów w Europie.

Wiemy, że zrealizowanie tego, co dziś deklarujemy, nie będzie łatwe. Dlatego tak mocno wierzymy we współpracę  z trzecim sektorem i władzami poszczególnych krajów. Zdajemy sobie sprawę, iż organizacje charytatywne często mają ograniczone zasoby i możliwości, dlatego chcemy pracować z bankami żywności nad rozwiązaniem także i tego problemu. Wierzymy także, iż dzięki wymianie doświadczeń, uda nam się wypracować odpowiednie rozwiązanie prawne, co zachęci większą liczbę firm i organizacji do przyłączenia się do programu przekazywania żywności.

Ze względu na charakter naszej działalności, czujemy się odpowiedzialni za minimalizowanie problemu marnowania żywności – w naszych sklepach i w całym łańcuchu dostaw. Chcemy pracować nad rozwiązaniem tej kwestii wspólnie z naszymi dostawcami i klientami. Tylko wówczas zrealizujemy naszą wielką ambicję – by żaden pełnowartościowy produkt spożywczy nigdy nie trafiał na wysypisko.