flickrlinkedin

W Europie Środkowej marnujemy o prawie jedną trzecią mniej żywności, ale wciąż jest wiele do zrobienia

Wojciech Sokół

Head of Campaign Programs in CE

Właśnie opublikowaliśmy raport na temat skali marnotrawienia żywności w Europie Środkowej za rok 2017/18, który pokazuje, jak duży postęp  poczyniliśmy w walce z marnowaniem żywności w naszych sklepach i centrach dystrybucji.

Ilość zmarnowanej żywności zmniejszyła się z 54 102 ton w roku 2016/17 do 38 054 ton w roku 2017/18, co stanowi  redukcję o 30%. To fantastyczny wynik, którego nie osiągnęlibyśmy bez wsparcia koleżanek i kolegów z niemal każdej części naszej firmy - działów supply chain, operacji, dystrybucji, zakupów, by wymienić tylko kilka - jak również oczywiście pomocy tysięcy kolegów i koleżanek w naszych sklepach, którzy każdego dnia podejmują ważne decyzje , jakie niesprzedane nadwyżki żywności w naszych sklepach mogą lub  nie mogą być przekazane naszym partnerom społecznym w Czechach, Polsce, na Węgrzech i Słowacji, aby pomagać ludziom w potrzebie.

Ta stała współpraca, wraz z naszymi partnerami - ponad 1 100 lokalnymi Bankami Żywności i lokalnymi organizacjami charytatywnymi, pozwoliła nam przekazać ponad 10 600 ton żywności z naszych sklepów i centrów dystrybucji, co przekłada się na 25 milionów posiłków, które pomogły potrzebującym.

To fantastyczny wynik i podobnie jak my wszyscy  w naszej firmie w Europie Środkowej, czuję wielki entuzjazm  do tego, co wspólnie osiągnęliśmy w ubiegłym roku, aby zbliżyć nas do realizacji naszych celów  - aby pewnego dnia żadna żywność nadająca się do spożycia nie była marnowana w Tesco oraz dla wsparcia Celu Zrównoważonego Rozwoju ONZ zmniejszenia o połowę globalnego marnowania żywności do 2030 r.

Jednocześnie duże liczby, jak te, które opublikowaliśmy  mogą czasem sprawić, że można przeoczyć  to, co tak naprawdę oznacza walka z marnowaniem żywności i dlaczego jest to słuszne. W listopadzie ubiegłego roku, ja i 14 Kierowników Sklepów z Regionu 4 – Wschód w Polsce, spędziliśmy jeden dzień pomagając Bankowi Żywności w Poznaniu, aby doświadczyć, jak to jest odbierać i redystrybuować niesprzedane nadwyżki żywności, aby pomagać ludziom w potrzebie - coś, co robimy również w Czechach, na Węgrzech i Słowacji.

Pod koniec naszego  dnia usiedliśmy i wspólnie z osobami bezdomnymi z pobliskiego centrum „Markot”  zjedliśmy obiad, jaki niektórzy z naszych Kierowników Sklepów pomogli przygotować z nadwyżek żywności odebranych z naszych pobliskich sklepów Tesco. Był rosół, a następnie kotlety mielone i ziemniaki z sosem pomidorowym. Wszystko to było smaczne, sycące i pożywne. Jednocześnie było to również inspirujące i emocjonalne przeżycie – to, jak nasza uratowana przed zmarnowaniem żywność pomaga zjednoczyć nas wszystkich przy jednym stole. Pomogło to również mi i moim koleżankom i kolegom zobaczyć, iż to, co robimy, przekazując niesprzedane nadwyżki żywności, naprawdę ma znaczenie dla osób w potrzebie i dlaczego tak ważne jest, byśmy wszyscy traktowali żywność z szacunkiem i robili wszystko, co w naszej mocy, by jej nie marnować – niezależnie od roli jaką pełnimy i co robimy w Tesco.

Więcej szczegółów...