flickrlinkedin

Niedoskonałe, ale równie smaczne!

Pavol Halász

menadżer kategorii owoce i warzywa, Tesco Europa Środkowa

Wprowadzenie do oferty sklepów nowej linii produktów to zawsze bardzo ekscytujące zadanie. Po wybraniu dostawców, zaprojektowaniu opakowań produktów i otrzymaniu gotowych towarów, pozostaje nam z niecierpliwością czekać na reakcje klientów. Czy nowe produkty przypadną im do gustu?

Debiut gamy „Perfectly Imperfect” jest jeszcze bardziej wyjątkowy. To bowiem nie tylko nowe produkty  - to nasze najnowsze narzędzie w walce ze zjawiskiem marnowania żywności.

Nasze wewnętrzne specyfikacje produktów pozwalają nam oferować klientom produkty najwyższej jakości, każdego dnia. Oznacza to jednak, że produkty o pewnych „niedoborach estetycznych” często są odrzucane jeszcze na etapie produkcji. Te owoce i warzywa są oczywiście jadalne, w pełni wartościowe – a ich jedyną niedoskonałością jest „powtarzalność” kształtu czy wielkości. Mogą być nieco mniejsze lub większe od średniej, lekko skrzywione czy też mieć drobne skazy na skórce. Ale cenimy je tak samo – a dodatkowo, pomyślmy, jaki uśmiech wywołuje sytuacja, gdy w worku  z ziemniakami znajdziemy jeden w kształcie serca.

Wprowadzając ten asortyment, dajemy produktom „Perfectly Imperfect”  nową szansę. Od teraz oferujemy jabłka, marchew, buraki i ziemniaki o niestandardowej wadze, rozmiarze czy kształcie, ale nadal doskonałej jakości. Pozwala to nam przyjąć od dostawców więcej produktów, producentom zmniejszyć skalę marnowania, zaś klientom daje zdrowe owoce i warzywa w naprawdę przystępnej cenie.

Ten program jest bardzo popularny w sklepach Tesco w Wielkiej Brytanii. Dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić pilotażową edycję także w 50 sklepach w Europie Środkowej, w tym w 14 w Polsce. Mam nadzieję, że klienci z naszego regionu powitają program z takim samym entuzjazmem jak nasi klienci w Wielkiej Brytanii, co pozwoli nam rozszerzyć wybór i dostępność „niedoskonałych” warzyw i owoców.