flickrlinkedin

Kolejny krok w walce z marnowaniem żywności

Matt Simister

Prezes Tesco na Europę Środkową

Dziś, już po raz trzeci zorganizowaliśmy w Bratysławie doroczną konferencję poświęconą tematowi marnowania żywności, gromadząc przedstawicieli organizacji charytatywnych, świata biznesu, mediów i lokalnych władz z całej Europy Środkowej.

Spotkaliśmy się, by porozmawiać o marnowaniu żywności – temacie ważnym dla mnie osobiście, ale i dla nas wszystkich. Szacuje się bowiem, że dzięki żywności, marnowanej w Europie Środkowej, można wyżywić 200 milionów osób.

Pracujemy, by to zmienić, przeciwdziałając marnowaniu żywności na każdym etapie jej powstawania i przetwarzania.

Z duma mogę ogłosić, iż już ponad 500 naszych sklepów w Europie Środkowej oferuje lokalnym organizacjom charytatywnym i bankom żywności możliwość odbierania nadwyżek żywności. Dotychczas przekazaliśmy potrzebującym ponad 12 000 ton nadwyżek żywności – równowartość 29 milionów posiłków.

Podjęliśmy również dwa kolejne ważne kroki, by przeciwdziałać marnowaniu żywności w Europie Środkowej:

  • wprowadzamy ofertę warzyw i owoców Perfectly Imperfect („doskonale niedoskonałych”) do wszystkich naszych hipermarketów w Europie Środkowej, pomagając naszym dostawcom ograniczyć ilość marnowanych warzyw i owoców
  • rezygnujemy promocji typu „kup jeden, drugi dostaniesz gratis” na warzywa i owoce we wszystkich naszych sklepach w Europie Środkowej, by nie przyczyniać się do marnowania żywności w domach naszych klientów.

Mamy nadzieję, że te niewielkie zmiany przyczynią się do 2030 roku do zmniejszenia globalnego marnowania żywności o połowę. To ambitny cel, ale pracując wspólnie, możemy go osiągnąć.