flickrlinkedin

Decydujesz, Pomagamy - wielki sukces programu

Katarzyna Bąk

kierownik ds. społecznej odpowiedzialności biznesu, Tesco Polska

W Tesco wierzymy, że nasz sukces zależy również od tego, ile pozytywnego wkładu wniesiemy w życie otaczającej nas społeczności. Aby wykorzystać nasze możliwości i skalę działania uruchomiliśmy program, który ma na celu wspieranie społeczności lokalnych w realizacji ich projektów, a tym samym podnoszenie jakość ich życia. Właśnie zakończyła się II edycja programu – zapraszamy do zapoznania się z wynikami!

429 sklepów, 4,6 mln oddanych głosów w Polsce i niemal 15,3 mln w Europie; blisko 700 zgłoszonych projektów i 145 zwycięzców grantów na realizację  projektów społecznych o łącznej wartości 750 000 zł – tak w liczbach wygląda II edycja programu „Decydujesz, pomagamy”. Osiągnięcie tak wysokich wyników nie byłyby możliwe bez wsparcia i zaangażowania wielu osób – organizacji pozarządowych, które wykonują niesamowitą pracę na rzecz lokalnych społeczności, koleżanek i kolegów z Tesco wspierających program i zachęcających aktywnie do głosowania, a przede wszystkim klientów, którzy oddawali głosy, wrzucając żetony do urn w sklepach. To właśnie w ich rękach był los nominowanych projektów - mogli oni zagłosować na te inicjatywy, które ich zdaniem najlepiej wesprą lokalne działania.

Kryteria programu pozwalają na zgłoszenie projektów różnego rodzaju: edukacyjnych, wspierających rozwój dzieci i młodzieży, promujących zdrowy styl życia, zajmujących się ochroną zdrowia, dbających o środowisko i rewitalizację przestrzeni miejskiej czy propagujących wydarzenia kulturalne. Najważniejsze było to, aby projekt odpowiadał na potrzeby lokalnej społeczności. Najwięcej z nich, bo aż 50%, dotyczyło poprawy jakości życia, 31% inicjatyw w kręgu zdrowia i profilaktyki zdrowotnej, zaś 19% – ochrony środowiska i poprawy jakości życia. Aż 64% projektów miało związek z dziećmi, blisko 2/3 dotyczyło ogółem społeczeństwa, a 44% odpowiadało na potrzeby rodzin. Pozostałe inicjatywy skierowane były do wolontariuszy, osób w trudnej sytuacji życiowej, niepełnosprawnych, bezrobotnych, studentów, seniorów i innych grup społecznych. Te, które wygrały, będą realizowane do końca września 2017 roku. Pełna lista zwycięzców dostępna jest na www.tesco.pl/pomagamy.

Cieszę się, że po raz kolejny spłynęło do nas tak wiele zgłoszeń, bo to znak, że interesujemy się tym, co dzieje się w naszych lokalnych społecznościach. Sama od lat jestem wolontariuszem i doskonale wiem, jak ważna jest pomoc na rzecz potrzebujących osób, które zwykle o tę pomoc nie proszą. Wiem, że wielu pracowników Tesco chętnie bierze udział w realizacji projektów nominowanych czy zgłoszonych do naszego programu i to jest bardzo pokrzepiające.

Gorąco zachęcam wszystkich do angażowania się w lokalne projekt. Spośród zgłoszonych projektów moją uwagę zwrócił uwagę szczególnie projekt Fundacji Kulawa Warszawa – „Dobrze wiedzieć – otwarte lekcje savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami”. Często zastanawiamy się, jak zachować się wobec takich osób – czy wypada powiedzieć „do widzenia” osobie niewidomej, jak przywitać się z osobą bez ręki. Te niecodzienne lekcje miały w założeniu odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania, ale też obalić mity dotyczące niepełnosprawności i udzielić praktycznych wskazówek. To właśnie tego typu inicjatywy były mi najbliższe w programie, choć niezmiernie cieszy mnie, że pojawiły się również organizacje, które dbają o naszą wspólną przestrzeń.

Już wkrótce, 15 maja, rusza kolejna edycja programu „Decydujesz, pomagamy”, dlatego zapraszamy wszystkich do śledzenia naszych działań!