flickrlinkedin

Centrum Prasowe

Aktualności Biura Prasowego Tesco Polska

Znamy zwycięzców "Decydujesz, pomagamy"

Znamy zwycięzców IV edycji programu społecznego „Decydujesz, pomagamy”. Tesco wraz z Fundacją Tesco wesprą aktywnych mieszkańców kraju grantami o łącznej sumie 1 125 000 złotych. Tym samym w Polsce zrealizowanych zostanie 375 inicjatyw społecznych, wpływających na poprawę kondycji najbliższego otoczenia.

Decydujesz, pomagamy – jeszcze więcej wsparcia!

Program „Decydujesz, pomagamy” od 2016 roku wspiera aktywnych mieszkańców w działaniach na rzecz lokalnej społeczności. Na potrzeby programu mapa Polski została podzielona na 125 mikroregionów, skupionych wokół kilku sąsiadujących ze sobą sklepów Tesco. W pierwszej fazie programu organizacje społeczne i aktywni mieszkańcy zgłaszają swoje inicjatywy poprzez internetową platformę. Kolejno, komisja ocenia projekty pod kątem przygotowania merytorycznego, potencjału powodzenia i wniesienia trwałych zmian w otoczeniu. Wybrane przez komisję projekty poddawane są głosowaniu klientów Tesco. Ci, w otwartym głosowaniu wybierają – ich zdaniem – najlepsze i najpotrzebniejsze inicjatywy dla ich regionu.

Z edycji na edycję coraz więcej mieszkańców chce angażować się w działania na rzecz swojego otoczenia. Tym razem do programu zgłosiło się ponad 800 organizacji. Klienci Tesco oddali łącznie ponad 6 milionów głosów na projekty z całej Polski. Z dumą patrzymy na to, jak społeczność skupiona wokół programu się rozrasta. Mamy poczucie, że działamy w najlepszy z możliwych sposobów – słuchamy społeczników – rzeczników regionów i odpowiadamy na ich potrzeby – mówi Katarzyna Michalska-Miszczyk, prezes Fundacji Tesco.

Wsparcie dla regionów

W IV edycji wprowadzone zostały korzystane zmiany. Tym razem Tesco wraz z Fundacją Tesco zapewniło finansowanie nie jednej, a trzem inicjatywom w każdym ze 125 mikroregionów w Polsce. W każdym z regionów przyznane zostały granty w wysokości 5 000, 3 000 i 1 000 złotych.

W czwartej edycji wsparcie otrzymało 375 inicjatyw społecznych w całej Polsce. Do organizacji społecznych i aktywnych mieszkańców trafiło:

 • w województwie dolnośląskim 30 grantów o łącznej wartości 90 000  złotych,
 • w województwie kujawsko-pomorskim 24 granty o łącznej wartości 72 000  złotych,
 • w województwie lubelskim 21 grantów o łącznej wartości 63 000  złotych,
 • w województwie lubuskim 12 grantów o łącznej wartości 36 000  złotych,
 • w województwie łódzkim 24 granty o łącznej wartości 72 000  złotych,
 • w województwie małopolskim 33 granty o łącznej wartości 99 000  złotych,
 • w województwie mazowieckim 51 grantów o łącznej wartości 153 000  złotych,
 • w województwie opolskim 9 grantów o łącznej wartości 27 000  złotych,
 • w województwie podkarpackim 21 grantów o łącznej wartości 63 000  złotych,
 • w województwie podlaskim 9 grantów o łącznej wartości 27 000  złotych,
 • w województwie pomorskim 21 grantów o łącznej wartości 63 000  złotych,
 • w województwie śląskim 48 grantów o łącznej wartości 144 000  złotych,
 • w województwie świętokrzyskim 18 grantów o łącznej wartości 54 000  złotych,
 • w województwie warmińsko-mazurskim 12 grantów o łącznej wartości 36 000  złotych,
 • w województwie wielkopolskim 30 grantów o łącznej wartości 90 000  złotych,
 • w województwie zachodniopomorskim 12 grantów o łącznej wartości 36 000  złotych.

Zwycięskie inicjatywy są bardzo różnorodne – dotyczą edukacji, promocji zdrowego stylu życia, rewitalizacji przestrzeni miejskich, aktywizacji osób starszych, ale także działań na rzecz zwierząt, środowiska naturalnego czy pielęgnowania lokalnych tradycji oraz wielu innych istotnych aspektów funkcjonowania poszczególnych społeczności – opowiada Adam Chabiera z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, która jest partnerem merytorycznym programu.

W IV edycji programu klienci sklepów Tesco oddali łącznie 6 146 598 głosów na projekty społeczne. Najwięcej żetonów do urn wrzucili mieszkańcy województwa śląskiego, oddając tym samym 1 045 772 głosów na projekty dla swojego regionu.

Realne potrzeby, realne wsparcie

Od 2016 roku odbyły się cztery edycje programu „Decydujesz, pomagamy”. W ciągu dwóch lat Tesco wraz z Fundacją Tesco wsparło 815 projektów społecznych, które w otwartym głosowaniu wybrali klienci sklepów. Łącznie do aktywnych mieszkańców trafiło 3 325 000 złotych na realizację lokalnych inicjatyw na rzecz najbliższego otoczenia. Jesienią tego roku odbędzie się kolejna – już V edycja programu.

Więcej informacji o programie „Decydujesz, pomagamy” oraz opisy zwycięskich projektów znajdują się na stronie internetowej: www.tesco.pl/pomagamy.